| Pekka Rautio

Hymnologian ja liturgiikan seuran ”Virsi 2016” -seminaari 27.11.2015

hymnologia liturgiikka

hymnologia liturgiikka

Uutta lisävihkoa kohti ”Virsi 2016” -seminaarissa Hymnologian ja liturgiikan seura järjestää ”Virsi 2016” -seminaarin perjantaina 27.11.2015 klo 10–16 Helsingissä Lähetyskirkon kirkkosalissa (os. Tähtitorninkatu 18, 00140 Helsinki).

Minkälainen on tämän päivän virsi – minkälaisia virsiä Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa lauletaan ensi vuonna? Suomen evankelis-luterilaisen kirkon suomen- ja ruotsinkielisten virsikirjojen, kirkolliskokouksen 4.11.2015 hyväksymät, lisävihkot otetaan seurakunnissa käyttöön adventtina 2016. Hymnologian ja liturgiikan seuran ajankohtaisessa ”Virsi 2016” -seminaarissa tarkastellaan näitä lisävihkoja monipuolisesti virsitekstien, -sävelmien ja -kokoelmien näkökulmista. Seminaarin alustajina kuullaan virsien asiantuntijoita: laulurunoilija Anna-Mari Kaskinen, säveltäjä Jyrki Linjama, kanttori, tohtorikoulutettava Sirkku Rintamäki sekä lisävihkotyön sihteerit Samuli Koivuranta ja Anna Maria Böckerman. Seminaarin osallistujat saavat luonnollisesti esitysten yhteydessä myös laulaen tutustua upouusiin virsiin. Seminaari on maksuton ja kaikille avoin. Lämpimästi tervetuloa! Ruokailuun ennakkoilmoittautuminen (viimeistään pe 20.11.2015): hls.seura@gmail.com

Lisätietoja:

Anna Maria Böckerman, Hymnologian ja liturgiikan seuran puheenjohtaja am.bockerman@gmail.com

Samuli Koivuranta, Hymnologian ja liturgiikan seuran sihteeri samuli.koivuranta@evl.fi

Ohjelma:

10.00 Tervetulosanat Yhteislaulua, Senni Valtonen ja Sirkku Rintamäki
10.30 Uusista lisävihkoista, yhteislaulua ja keskustelua lisävihkotyön sihteerit Samuli Koivuranta ja Anna Maria Böckerman
12.00 Lounas (omakustanteinen, n. 10 e)
13.00 säveltäjä Jyrki Linjama
13.30 Yhteislaulua
14.00 laulurunoilija Anna-Mari Kaskinen
14.30 Kahvitauko
15.00 kanttori, tohtorikoulutettava Sirkku Rintamäki
15.45 Seminaarin päätös

Seminaari on maksuton ja kaikille avoin. Lämpimästi tervetuloa! Ruokailuja varten ennakkoilmoittautuminen (viimeistään pe 20.11.2015): hls.seura@gmail.com

Järj. Hymnologian ja liturgiikan seura

Hymnologian ja liturgiikan seura on perustettu 1995. Seuran tarkoituksena on edistää hymnologian ja liturgiikan alan tutkimusta sekä harrastusta. Hymnologia ja liturgiikka ovat poikkitieteellisiä, ekumeenisia tutkimusaloja. Ensin mainitun alan tutkimuskohteena ovat hengelliset laulut ja virret, jälkimmäisen tutkimuskohteena jumalanpalveluksen ja messun liturgiset muodot.