| Pekka Rautio

Karjalan teologisen seuran tapahtumat syksyllä 2014

Karjalan teologinen seura järjestää seuraavat tapahtumat syksyllä 2014:

Keskiviikkona 22.10. klo 18.00 seuran jäsenille tarkoitettu tupailta Mustakalliolla (Valovuodentie 6, Utra). Professori Hannu Mustakallio kertoo toimittamastaan teoksesta Kirkollisia vaikuttajia Pyhästä Henrikistä nykypäivään (SKS 2012). Miten teokseen sisältyvät 140 pienoiselämäkertaa on valittu ja laadittu? Tupailtaan osallistuvien kesken arvotaan yksi kirja. Etukäteisilmoittautuminen viimeistään 20.10.: hannu.mustakallio@uef.fi.

Tiistaina 28.10. klo 18.00 yleisöilta, Itä-Suomen yliopisto, Agora-rakennuksen luentosali AG 100. Teol. toht. Jaakko Ripatti: Viipurin – Mikkelin hiippakunta, sota ja siirtoseurakunnat 1939 – 1949. Miten luterilainen kirkko huolehti evakoista, jotka joutuivat lähtemään Karjalasta talvisodan ja jatkosodan yhteydessä? Millainen oli siirtoseurakuntien asema karjalaisten omina henkilöseurakuntina vuoteen 1949 saakka? Alustaja on julkaissut aihepiiristä uutta tietoa sisältävän tutkimuksen (SKS 2014).

Tiistaina 25.11. klo 18.00, yleisöilta, Itä-Suomen yliopisto, Agora-rakennuksen luentosali AG 101. Messu, ripari ja hartaushetki kännykkään? Uusimmat tiedot Itä-Suomen yliopiston seurakunnalliset mobiiliteknologiat -hankkeesta. Alustajina dosentti Tapani Innanen, teologian tohtori Harri Koskela ja teologian maisteri Eveliina Ojala.

Lisätietoja: Karjalan teologinen seura