| Pekka Rautio

Suomen patristisen seuran vuosikokous 16.5.

Suomen patristinen seura (Societas Patristica Fennica) toivottaa kaikki jäsenensä tervetulleeksi vuosi­kokoukseen, joka järjestetään keski­viikkona 16.5. klo 18.15. Kokous pidetään Helsingin yliopiston teologisen tiede­kunnan tiedekuntasalissa (os. Aleksanterinkatu 7). Kokouksessa kuullaan Gunnar af Hällströmin esitelmä patristiikan nykytilasta ja seuran perustamisesta, käsitellään ja vahvistetaan seuran säännöt sekä vali­taan toiminnantarkastajat

Suomen patristinen seura perustettiin pyhän Niko­laoksen ja Suomen itsenäisyyden päivänä 6. joulu­kuuta 2011 Suomen Ateenan-instituutissa.

Hallituksen jäseniksi valittiin professorit Gunnar af Hällström ja Serafim Seppälä, teologian tohtorit Anni Maria Laato ja Ari Ojell sekä teologian maisterit Jussi Junni ja Siiri Toiviainen. Seuran ensimmäiseksi puheen­johtajaksi valittiin Gunnar af Hällström, ja hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan 6.3.2012 vara­puheen­johtajakseen Ari Ojellin ja kutsui sihtee­rikseen Jussi Junnin.

Seuraan kutsutaan uusia jäseniä. Ilmoittautumisohjeet ja jäsenmaksu- sekä tarvittavat yhteystiedot tiedot löytyvät oheisesta liitteestä

Tervetuloa mukaan seuran toimintaan ja vuosikokoukseen 16.5. teologisen tiedekunnan tiedekuntasalissa!

Suomen patristisen seuran hallituksen puolesta, Ari Ojell, Suomen patristisen seuran varapj.