| Marita Seitsalo

Skhs:n tuoreessa vuosikirjassa näkyy kirkkohistoriallisen tutkimuksen kansainvälistyminen

Suomalainen kirkkohistorian tutkimus kansainvälistyy. Suuntaus näkyy sekä tuoreessa Suomen kirkkohistoriallisen seuran vuosikirjassa 2007 että tutkijoiden lisääntyneinä kansainvälisinä kontakteina.

Uusinta Suomen kirkkohistoriallisen seuran vuosikirjaa on ollut tekemässä sekä kotimaisia että ulkomaalaisia asiantuntijoita, mm. Englannista, Latviasta, Ruotsista, Saksasta ja Tsekistä.

Erityishuomion saavat Agricola ja amerikkalaisen uskonnollisuuden tutkimus

Kirjan artikkeliosasto jakautuu melko selvästi kahtia. Kolme kirjan artikkeleista liittyy reformaation aikakauteen kun taas viisi muuta liikkuvat 1900-luvulla.

Reformaation aikakauteen sijoittuu mm. arkkipiispa Jukka Paarman piispuutta ja maallista esivaltaa Agricolan aikana käsittelevä artikkeli. Vuosi 2007 oli Mikael Agricolan juhlavuosi. Juhlavuosi näkyykin kattavasti kirjan sisällöissä, mm. Kari Tarkiaisen kirjoittamassa arviossa professori Simo Heinisen tuoreesta elämäkerrasta. Dosentti Jyrki Knuuttila on kirjoittanut arvioinnin Mikael Agricolan ABCkirian kriittisestä editiosta.

Toinen erityishuomion kohde on Yhdysvallat. Sekä Juha Meriläisen että Markku Ruotsilan artikkelit käsittelevät amerikkalaista uskonnollisuutta. Toinen, jo manan maille mennyt suurvalta Neuvostoliitto puolestaan saa huomiota Piia Latvalan artikkelissa.

Elokuvaakin tarkastellaan kriittisesti

Ajankohtaiset tutkimuskysymykset kertovat kirkkohistorioitsijoiden kansainvälisistä ja oman oppialan rajat ylittävistä yhteyksistä. Tutkimuskysymykset liikkuvat Rengon Jaakon veistoksen kohtalosta (Timo Komulainen) Urho Kekkosen museon merkkivuoden tarkasteluun (Ville Jalovaara).  Jenni Krapu ja Suvi Kyrö pohtivat miten perinteisesti valtio-opissa käytetty käsitehistoria soveltuu kirkkohistorian tutkimukseen. Tätä kysymystä pohdittiin elokuussa 2006 järjestetyssä Helsinki Summer Schoolissa.

Vuosikirjassa on lisäksi arvioitu runsas 50 tuoretta tutkimusta. Elokuvaakaan ei ole unohdettu. Kirjan lopussa Mel Gibsonin ohjaama elokuva "The Passion of the Christ" joutuu Raimo Hakolan kriittiseen tarkasteluun. Tuija Laine arvioi puolalaisen Andrzej Wajdan ohjaaman uutuuselokuvan "Katyń", joka kertoo Neuvostoliiton vuonna 1940 teloittamien 15 000 puolalaisen upseerin kohtaloista.

Suomen kirkkohistoriallisen seuran vuosikirja 2007, toim. Mikko Ketola ja Tuija Laine. Gummerus.

Myynti: Tiedekirja, Kirkkokatu 14, 00170 Helsinki, p. 09-635 177

teksti: Marita Seitsalo